Haftanın Kitabı
Akıldışı Ama Öngörülebilir Sandığınız Gibi Değil

Mutlaka okunması gereken bu kitap, insan davranışları hakkında yeni ve ilginç bir bakış açısı sunuyor. İnsan davranışı ve ekonomi arasındaki mantık dışı ilişkilere merak salanların gözlerini açacak bir kitap.

Dan Ariely, insan davranışlarını anlama konusunda bir dahi; Piyasa içinde ve dışında tuhaf davranmamıza yol açan gizli nedenlerin maskesini düşürme ve açıklama konusunda hiçbir iktisatçı ondan dahi bir iş çıkaramaz. Dünyaya ve kendimize bakış tarzınızı yeniden biçimlendirecek.

Sıkça rastlanan olayları ve zekice deneyleri çığır açıcı analizlerle harmanlayan Ariely, beklentilerin, duyguların, sosyal normların ve gözle görülemeyen görünüşte mantıksız diğer kuvvetlerin akıl yürütme becerilerimizi nasıl çarpıttığını gösteriyor. Kişisel, ulusal ve küresel politikaları planlarken geleneksel iktisat teorilerine bel bağlamamızın tehlikeli olabileceğini açıklıyor. Bireysel ya da kurumsal olarak yaptığımız hatalar hiçbir zaman rasgele değildir ve bir araya geldiklerinde piyasada yıkıcı sonuçları olan bir etki oluşturabilirler. Bu sistematik ve öngörülebilir hataların sonuçları, ilk kez mevcut küresel ekonomik krizin ışığı altında açıklanıyor.